A jsem tu znovu s luštitelským koutkem, tentokrát s jiným tématem a tím je osmisměrka.
Nejprve se vrátím k předchozímu dílu, který se věnoval sudoku. První tři, kteří správně vyluštili tajenku obdrželi hodnotnou cenu (doufám, že si s ní užijou trochu srandy) a já bych tu měl zmínit, kdo ti šťastlivci jsou. Takže na prvním místě se uchytila (tram ta da dá) Carmen Liliana Stormgarde, hned v jejím závěsu je pan Oliver C. Hopkins a na třetí místo dopadla Cathy O’Connell. Ceny byly předány a my se můžeme s radostí a nadšením vrhnout na další díl našeho luštění.
Dnešním tématem je tedy osmisměrka. Chtěl jsem se s vámi podělit opět o trochu historie okolo osmisměrek, nicméně naše knihovna ohledně tohoto tématu asi vyčerpala své zásoby a ikdyž je tam spousta užitečných informací, o historii osmisměrek ani čárka. Takže jsem se rozhodl, že Vás v několika dílech seznámím s historií křížovek obecně, jelikož druhů křížovek je několik a i my se k nim jednou dostaneme. Možná už v příštím díle koutku.
První křížovka spatřila světlo světa 14. září roku 1890 v jednom italském časopise. Zásadní zlom přišel 21. prosince 1913, kdy jistý pan Wynne publikoval spojení „word-cross“ v novinách a následně byl považován za vynálezce křížovek. Později bylo spojení „word-cross“ změněno na „crossword“ a v této podobě se používá dodnes. Během následujících let nastala móda křížovek a kdo nekřížil jakoby nežil. První kniha křížovek se objevila v roce 1924 a stal se z ní veliký hit, který následovalo ještě větší šílenství okolo křížovek.
A u tohoto šílenství zůstaneme a raději se pusťte do luštění. Jak vyřešit osmisměrku asi každý ví, ale kdyby přeci jen někdo nevěděl, tak mu to krátce osvětlím.
Osmisměrka má obdelníkové pole vyplněné písmenky, k ní jsou přiložená slova, která musíte v poli písmen najít a vyškrtat. Poté co vyškrtáte všechna slova Vám zbyde několik písmenek, která nejsou přeškrtnutá. Pokud je budete číst po řádcích, tak z nich utvoříte nějaké slovo, slovo tajenky. Tajenku opět zasílejte sovou do mé ložnice (Bartleby Belows, Sklepení, Chlapecké ložnice pro 4. ročník). Na první tři správné řešitele opět čeká nějaká ta odměna.
Všem snad jasné, takže vzhůru do luštění a ještě dál.
Váš Sherlock
Po klepnutí hůlkou sem, získáte přílohu s dnešním luštěním.
Tagy: luštění, osmisměrky