Máte rádi jídlo? Házíte do sebe páté přes deváté v neomezeném množství, jste pravým labužníkem, nebo nepřetržitě krčíte nos a každý druhý rozhovor zavedete k tomu, jak nám tady na hradě skřítkové špatně vaří? Dychtíte po odhalení své jedlíkovské osobnosti? V takovém případě pokračujte v níže uvedeném testu, který za pomocí pouhých sedmi otázek pronikne k vašim chuťovým buňkám a zaručí stoprocentně pravdivé výsledky.
1. Vzbudíte se o půlnoci s ukrutným kručením v žaludku a nemáte nic k zakousnutí po ruce. Všichni vaši spolubydlící v té době tvrdě spí. Co uděláte?
a) Neváhám ani vteřinu, natáhnu si na nohy papuče a vyrazím na hrdinskou cestu hradem do kuchyně, kde se dosyta nadlábnu. Tady jde o život, žádná vteřina nesmí být ztracena.
b) Převrátím se na druhý bok a pokusím se zase usnout. Nejspíš šlo o nějaký mírný zemský otřes.
c) Chvíli se jen tak nečinně přetáčím a hloubám nad magikvarkovou sítí, než se uráčím zvednout zadek a probudím nejbližšího spolubydlícího. Pokud nic k jídlu nemá, pokračuji po dalších postelích a případně navštívím vedlejší pokoj.
d) Nacpu do sebe cokoliv poblíž, co vypadá alespoň trochu jedle.
2. Váš starší spolužák se právě vrátil z Medového Ráje s pěkně naditou papírovou taškou a začne si ji před vámi u stolu ve Velké Síni vybalovat. Jak zareagujete?
a) Opěvuji jednotlivé sladkosti se znaleckým výrazem a pokusím se rozpoutat vášnivou debatu o příznivých účincích sladkého na zdraví. Nakonec navrhnu společné ochutnávání, při kterém budeme dále analyzovat ony jedinečné chutě.
b) Zamračím se a uraženě si odsednu o pár metrů dál. Náfuka!
c) Začnu škemrat a nepřestávám, dokud se mi nedostane alespoň jednoho kousku od každé cukrovinky.
d) Utlumím své rozbouřené chuťové buňky něčím jiným, sladkým, co je k dispozici na stole. Jablko, čaj s medem, pudink, vždyť je to fuk.
3. Několik dobrých kamarádů nechalo na vaše narozeniny u skřítků v kuchyni připravit dort, který vám v ten slavnostní den předají. Co s dortem uděláte?
a) Projevím upřímné nadšení a navrhnu, abychom si dort rozkrojili a každý trochu ochutnal. Zbytek si sbalím a nechám na druhý den, kdy si při jeho pojídání budu moci opět připomenout to úžasné přátelské pouto, které s dotyčnými mám.
b) Poděkuji, ale vzápětí hned začnu s výmluvami, že ten dort určitě nesním, držím dietu, maminka je zubařka a nedovolí mi sladké, škodí to mému zdraví apod.
c) Horlivě každému z oněch kamarádů poděkuji, dort si odnesu na pokoj a jdu slavit.
d) Sednu si ke stolu, vezmu lžíci a jím.
4. Na oběd jste to stihli právě načas a máte na výběr z těstovinového salátu s mořskými plody, zeleninového salátu a hranolků se smaženým hermelínem (této porce ubývá raketovou rychlostí). Co si vyberete?
a) Bez váhání si zvolím salát s mořskými plody, který nemám zrovna často/ještě jsem ho nikdy nejedl.
b) Naložím si trochu zeleninového salátu a zobu ho rekordně dlouhou dobu.
c) Vložím veškerou svou snahu do toho, abych ukořistil dostatečnou porci hranolků se smaženým sýrem, i kdybych měl použít zuby lokty a nechal někoho, kdo se zrovna po onom pokrmu natahoval, bez oběda.
d) Ti nevím. Asi to všechno smíchám.
5. Který z uvedených čtyř popisů je nejbližší vašemu způsobu stolování a zacházení s příborem?
a) Ústa si zásadně utírám papírovým ubrouskem, neopírám se lokty o stůl, nemluvím s plnými ústy, nemlaskám a na židli se nehoupu. Příbory pro jednotlivé chody odebírám vždy zkraje. Jsem stolovací génius.
b) Snažím se nějaké ty základy stolování dodržovat, ale dvakrát moc toho přeci jenom nesním – než mě někdo stačí u stolu zpozorovat, jsem pryč.
c) Obvykle se přizpůsobím situaci. Pokud vidím, že se kolem mě hoduje rukama a drobky padají vlevo vpravo, přidám se.
d) Při jídle se moc nesleduji, prostě jím. Se lžící je to nejpohodlnější.
6. Představte si, že se ráno probudíte jako domácí skřítek v početné kouzelnické rodině a hlava rodiny už vás netrpělivě popohání do kuchyňky, kde máte připravit snídani. Co uděláte?
a) Chvíli dumám nad tím, jak jsem se tady dostal, prohlížím si své nové já v odrazu vysokého kastrolu a potom se pohotově vrhnu na přípravu z dostupných ingrediencí. Jakkoliv bizarní mi ta situace připadá, snažím se odvést svou práci co nejlépe.
b) Nechám se odvést do kuchyně, a jakmile je pán domu z dohledu, se zapálením začnu hledat nejbližší východ ven.
c) Obhlédnu si dostupné ingredience a pustím se do práce. Během ní však dosti ujídám, takže z toho stejně moc nezbude.
d) Zalezu si do kredence a začnu se ládovat.
7. Co si o tomto testu myslíte?
a) Jsem si dostatečně vědom, jak jsem na tom s jídlem. Tenhle test beru jako pravdivé zkonstatování.
b) Byla to ztráta času. Vlastně je mi docela fuk, co se dozvím za výsledek, žádný test nemůže jasně definovat ničí osobnost.
c) Docela jsem se pobavil a doufám, že mi výsledek odhalí nějaké užitečné tipy na to, jak fikaně připravit spolužáky o co nejvíc sladkostí.
d) Potřebuji více času na promyšlenou.
Tímto jste se slavnostně prokousali testem bradavického jedlíka. Nyní (pokud jste tak již neučinili) sečtěte počet odpovědí A, B, C a D. Podle toho, u kterého písmenka jste napočítali nejvíce odpovědí, si můžete níže vyhledat váš výsledek.
Je velice pravděpodobné, že máte u některých písmenek stejný počet odpovědí. V tom případně jste klasifikován jako nebezpečný kříženec a budete si muset z každého výsledku vzít něco málo k srdci.
Nejvíce odpovědí A – Labužník první třídy
Jídlo pro tebe není pouze něco, s čím zasytíš pocit hladu, nýbrž dílo samotného Merlina, které musí být vychutnáváno a prozkoumáváno. Nebojíš se zkoušet nové pokrmy a tvůj jídelníček je velmi pestrý a bohatý na živiny. Rád sdílíš jídlo s ostatními a nedělá ti problém se podělit. Máš dobré předpoklady k tomu, aby sis v budoucnu dokázal sám uvařit a nepotřeboval tak domácího skřítka. Vždyť tebe vaření baví, nemám pravdu? Je pro tebe určitým druhem umění a dovedeš si při něm vyhrát. Co se týče stolování, jsi pro ostatní vzorem a kdekdo by se od tebe mohl učit. O jídle dokážeš vést plnohodnotný rozhovor a přirozeně se zajímáš o to, jak se stravují tví nejbližší spolužáci, kamarádi, blízcí. Některým jedincům však můžeš díky svému širokému přehledu lézt na nervy, takže bys měl zhodnotit, pro které posluchačstvo budou tvé více či méně vyčerpávající přednášky vhodné.
Nejvíce odpovědí B – Nepohodlný odbývač jídla
Snažíš se zhubnout, jídlo se ti hnusí, nebo si ho jednoduše nedokážeš vychutnat – jinak si tvůj přístup nedovedu vysvětlit. Často odsouváš jídlo na vedlejší kolej a hlad je tvým pravidelným společníkem. V životě máš evidentně jiné priority, než je jídlo, ale i tak by sis měl na něj udělat trochu času a neostýchat se větších porcí. Mezi svými přáteli jsi evidentně známý tím, že toho sníš jako vrabec a možná se díky tomu stáváš terčem ustaraných pohledů mnohem větších jedlíků, než jsi ty. V jídle jsi velmi vybíravý a tvůj seznam pokrmů, kterých by ses nedotkl ani špičkou jazyka, je přehnaně dlouhý. Ať už je za tvým negativním přístupem k jídlu jakýkoliv důvod, zkus si začít zaznamenávat svůj jídelníček, porovnej si ho třeba s dobrým kamarádem (ideálně s osobou apelující na Labužníka první třídy, viz odstavec výše) a zamysli se, jestli s ním není náhodou něco v nepořádku. Na druhou stranu musíš jako návštěva dělat každému radost – nikdo se nemusí bát, že mu vybílíš spíž s dobrotami.
Nejvíce odpovědí C – Fikaný strávník
Věc se má takto – jídlo máš sice rád, ale matka příroda tě na svět přivedla s tímhle nesnesitelným talentem pro obstarávání jídla velmi zvláštním způsobem. Dumáš nad tím, proč se ti spolužáci po nákupech v Medovém Ráji vždy vyhýbají. Odpověď je jednoduchá, ty bys z nakoupených sladkostí měl více, než ti chudáčci, co se s tebou rozhodli podělit. A tady je právě háček. Ty samotný se o jídlo nedělíš, ale očekáváš od ostatních, že ti budou servírovat pod nos. Jakkoliv úžasná osobnost můžeš jinak být, tvá jedlíkovská stránka ostatní dohání k šílenství. Přitom by stačilo jen málo. Odložit z tabulky čokolády jeden řádek pro věrného kamaráda, nechat poslední porci dezertu pro spolužačku, protože víš, že tenhle je zrovna její oblíbený, nakrájet svůj dort k narozeninám a věnovat několik kousků oblíbeným spolukolejníkům ve společenské místnosti… možností je spousta. Nikdo po tobě nechce, aby ses sám rozkrájel, ale trocha štědrosti neuškodí. Faktem nicméně zůstává, že ty si jakýmsi záhadným způsobem jídlo vždy seženeš a skoro nikdy nestrádáš.
Nejvíce odpovědí D – Kontejner směsného odpadu
Ať už je to kachna se zelím, krevety na másle nebo chobotnice na grilu, tobě je to víceméně fuk. Jíš proto, abys zahnal pocit hladu, takže ti vlastně ani moc nezáleží na tom, co konkrétně zasytí tvůj žaludek, čímž se mimoděk stáváš asi nejvděčnějším strávníkem. Nad vybíravými jedinci jenom kroutíš hlavou a stolovací návyky zjevně nemáš moc zažité, takže se okolí můžeš jevit jako nenasytný buran. Ačkoliv je rozhodně fajn, že nepohrdneš téměř žádným pokrmem, měl by ses trochu zaměřit na to, čím svůj žaludek zaplácáváš, vnímat chuť jídla, jak voní, přestat hltat a v klidu si svou porci vychutnat. Jídlo do sebe sice dokážeš naházet v rekordně krátkém čase, ale jednou by se ti to nemuselo vyplatit (pokud teda zrovna netrénuješ na nějakou soutěž á la kdo do sebe nasouká více masových bochánků v intervalu dvaceti minut). Takže poslední rada do života: zpomal!
Bon appétit!
Anya H. Babbs, 1. ročník, Nebelvír
Tagy: jídlo